Nenajdeme člověka, který by nechtěl mít dostatek peněz. A abychom jich dost měli, musíme obvykle pracovat. Buď sháníme co nejlépe placené zaměstnání, které by nám umožnilo pokrýt všechny naše finanční potřeby, nebo se rovnou vrhneme na soukromé podnikání, u kterého je jak známo možnost vydělat si neomezené peníze a ne jen nějaký dohodnutý plat, ze kterého zůstane část zaručeně v kapse našeho zaměstnavatele.
Soukromí podnikatelé a OSVČ si tedy mohou ponechat vše, co si vydělají. Což je někdy dobré. Ale někdy samozřejmě ne. To podle toho, jak velké peníze se vydělají. Jak je totiž zřejmé, někteří podnikatelé vydělávají velké peníze a žijí si tedy klidně i hodně nad poměry, zatímco jiní nemají třeba ani tolik, aby financovali normální fungování svých firem. A nezáleží tu jenom na tom, jak jsou dotyční pilní. Svoji roli tu sehrává i celá řada dalších faktorů – situace na trhu, množství a solventnost zákazníků, výše daní a dalších povinných odvodů a podobně.
Takže se stává, že se někdy soukromníci ocitnou i na mizině. Nemají už třeba vůbec na nic. A jejich situace je pak logicky nezáviděníhodná. A nebude lepší, dokud nebudou nějaké další peníze. Na které se ale nedá čekat věčně. A když je tedy jejich potřeba urgentní, musí se sehnat třeba i půjčka.
Ale kdo dostane podnikatelskou půjčku? Samozřejmě jenom ten, kdo nabídne patřičné záruky splácení. A zatímco to tu mají lidé s vysokými příjmy snadné a kdejakou půjčku bez problémů dostanou, jsou ti, jimž pšenka nekvete, v obtížnější situaci. A ti s čistými registry dlužníků jsou na tom lépe než ti, kteří je takové dokonalé nemají.
A tudíž se často využívá nebankovní hypotéka Americká nebankovní hypotéka, u které moc nezáleží ani na výši příjmů, ani na registrech dlužníků. Tady je to prostší. Kdo má nemovitost a může ji poskytnout jako záruku splácení, má tu své jisté. A to je pro podnikatele s problémy výhodné.