O tom, že náš důchodový systém nenà ani zdaleka ideálnÃ, nenà sporu. Stále ÄastÄ›ji se pak ozývajà hlasy, že důchodci dostávajà mnohem menÅ¡Ã penzi, než by mÄ›li, a že mnozà z nich doslova živořà na hranici chudoby. A je pravdou, že by byla potÅ™eba velká reforma důchodového systému.
Â
Â
Jednou z vÄ›cÃ, po kterých lidé volajÃ, je to, že by mÄ›li dostat zpÄ›t to, co si do důchodového spoÅ™enÃ, tedy sociálnÃho pojiÅ¡tÄ›nÃ, vložili. JednoduÅ¡e Å™eÄeno, penÃze, které do nÄ›j dali, by mÄ›ly být použity na výplatu jejich důchodu. To samozÅ™ejmÄ› znà jako pÄ›kná myÅ¡lenka, avÅ¡ak má hned nÄ›kolik háÄků.
Â
TÃm prvnà je fakt, že nikdy nemůžeme vÄ›dÄ›t, jak dlouho bude daný ÄlovÄ›k žÃt. Jak tedy tyto penÃze, které si takzvanÄ› „naspoÅ™il“, rozložit? Máme poÄÃtat s průmÄ›rným vÄ›kem dožitÃ? Pokud ale bude žÃt déle, bude to znamenat, že ve svých pozdnÃch letech bude nakonec bez penze. A když zemÅ™e dÅ™Ãv? Má se zbylá Äástka stát pÅ™edmÄ›tem dÄ›dictvÃ, nebo zůstat v systému a být použita na podporu jiných důchodců, kteřà žijà déle?
Â
Â
DalÅ¡Ãm problémem je fakt, že pÅ™i dneÅ¡nà procentuálnà výměře jsou penÃze, které si každý ÄlovÄ›k odvede do sociálnÃho pojiÅ¡tÄ›nÃ, nedostateÄné pro pokrytà jeho důchodu. To platÃ, zvláštÄ› když k tomu jeÅ¡tÄ› pÅ™ipoÄÃtáme inflaci, což pÅ™inášà dalÅ¡Ã otázku: jak s nà v tomto pÅ™ÃpadÄ› bojovat? MÄ›ly by se penÃze nÄ›jakým způsobem úroÄit, nebo by mÄ›l být dodáván státnà pÅ™ÃspÄ›vek? AÅ¥ tak Äi tak, pravdou je, že by to rozhodnÄ› nestaÄilo.
Â
Jak je tedy možné, že to doposud fungovalo? JednoduÅ¡e proto, že zde máme průběžný důchodový systém. Ten v podstatÄ› znamená, že ze sociálnÃho pojiÅ¡tÄ›nÃ, které platà dneÅ¡nà zamÄ›stnanci, se vyplácà penÃze dneÅ¡nÃm důchodcům. A aÄkoliv to dÅ™Ãve, kdy na jednoho důchodce pÅ™ipadli ÄtyÅ™i pracujÃcÃ, nebyl problém, dnes, kdy je situace opaÄná a jeden pracujÃcà musà „živit“ ÄtyÅ™i důchodce, to zaÄÃná být problém. Bohužel to vypadá, že zatÃm neexistuje vůle s nÃm nÄ›co dÄ›lat.