Soukromí podnikatelé si musí tím, čemu se věnují, vydělávat dost velké peníze. Svými příjmy totiž musí zajistit to, že jejich podniky budou vzkvétat nebo aspoň fungovat, že se zaplatí všechny výdaje, které s jejich byznysem souvisejí, a pochopitelně je třeba vydělat si i na své vlastní živobytí. Pokud by se dost peněz na to všechno nevydělalo, nemá smysl v tom pokračovat.
Ale ono se někdy skutečně dost peněz nevydělává. Ani ti nejschopnější podnikatelé nemusí dosahovat vždy takových příjmů, které by pro ně byly dostačující. A co potom s tím?
- Když už je zjevné, že podobné podnikání neobstojí, že by jeho dalším provozováním vznikaly jenom další a další dluhy a problémy, je na čase s tím skončit.
- A když jde o jenom dočasné finanční obtíže, které se ještě dají překonat, zajímají se podnikatelé o to, kde by dostali půjčku, s jejíž pomocí by obstáli až do doby, než se panující poměry zase zlepší.
Když někdo krachuje, prostě krachuje. Tady je všechno jasné. Ale co s tou záležitostí půjčky? Kde a jak si ji vzít, aby se podnikání zachránilo?
Samozřejmě je tu hypoteticky celá dlouhá řada nejrůznějších podnikatelských půjček. A mohlo by se tedy zdát, že podnikání na úvěr nebude problém. Ale chyba lávky! On to často problém je. Protože čím větší mají podnikatelé problémy, tím spíše následuje po jejich žádosti o půjčku její zamítnutí. Finančníci neradi riskují, a když se tedy zdá, že by podnikatel nemusel zvládnout splácení, raději mu odmítnou vyhovět. A když podnikatel nedokáže doložit takové příjmy a nemá takové registry dlužníků, jaké by si představovaly banky, je na čase zkusit štěstí i u nebankovní společnosti. Jejíž hypotéka bez registru je tu pro kohokoliv, kdo její splácení zaručí nemovitostí.
Mají-li tedy podnikatelé nějaký nemovitý majetek, právě nebankovní hypotéku dostanou. A to tak snadno, že ji snad ani nelze odmítnout.