JednÃm ze způsobů, jakým klasifikujeme zvÃÅ™ata, je podle jejich potravy. To koneckonců znajà už malé dÄ›ti – nÄ›která zvÃÅ™ata jedà pouze rostlinnou stravu, dalÅ¡Ã zase jen maso, a nÄ›která pak obojÃ. OdbornÄ›ji se nazývajà býložravci, masožravci a vÅ¡ežravci. Jejich pÅ™Ãklady najdeme jak mezi divokými, tak i mezi domestikovanými zvÃÅ™aty.
Â
Ukazuje se vÅ¡ak, že ona dÄ›lÃcà linka nenà ani zdaleka tak pevná, jak bychom si mohli myslet. A nenà divu – pÅ™Ãroda málokdy jedná v absolutnÃch hodnotách. Dává spÃÅ¡e pÅ™ednost spektru, a tak jej tomu i v tomto pÅ™ÃpadÄ›. To znamená, že máme sice zvÃÅ™ata, napÅ™Ãklad koalu Äi lenochoda, kteřà skuteÄnÄ› žijà na výhradnÄ› rostlinné stravÄ›, avÅ¡ak naprostá vÄ›tÅ¡ina takzvaných býložravců nepohrdne masem, pokud se jim naskytne pÅ™Ãležitost.
Â
Â
I proto můžeme vidÄ›t napÅ™Ãklad srnce Äi jeleny jak si pochutnávajà na pÅ™ejetém zajÃci Äi vypadlém ptáÄeti. Takovà hroÅ¡i, obecnÄ› považovanà za typické býložravce, pak dokonce Äasto aktivnÄ› lovà a svou koÅ™ist posléze požÃrajÃ.
Â
OvÅ¡em platà to samozÅ™ejmÄ› i obrácenÄ› – i masožravci si Äasto rádi pochutnajà na nejrůznÄ›jÅ¡Ãch plodech Äi travinách. To ostatnÄ› může dosvÄ›dÄit prakticky každý, kdo má doma koÄku Äi psa, tedy typické masožravce. A stejné chovánà vykazujà i jejich divocà pÅ™ÃbuznÃ.
Â
Â
Proto bychom mÄ›li upustit od takto zjednoduÅ¡eného pohledu na pÅ™Ãrodu. JistÄ›, pro nás je mnohem jednoduÅ¡Å¡Ã na pochopenÃ, avÅ¡ak rozhodnÄ› nenà správný. Je dobré si uvÄ›domit, že pÅ™Ãroda je mnohem komplikovanÄ›jÅ¡Ã, a rozhodnÄ› nemá ráda Å¡katulky.
Â
To je také důvod, proÄ jsou takovéto klasifikace jen málokdy skuteÄnÄ› pÅ™esné, a mnohdy vÄ›dci i váhajÃ, kam dané zvÃÅ™e zaÅ™adit. Typický pÅ™Ãpad je výše zmÃnÄ›ný hroch – stavbou tÄ›la i trávÃcÃm traktem se jedná bezesporu o býložravce, avÅ¡ak na druhou stranu aktivnÄ› lovà koÅ™ist.
Â
Ukazuje se nám tak, že svÄ›t kolem nás je mnohem složitÄ›jÅ¡Ã, než si myslÃme. Proto je jakékoliv zasahovánà do nÄ›j velmi problematické, a mÄ›lo by probÃhat až po velmi důkladném zváženÃ.