Máte spadeno na betonový plot a už máte i rozmyšlenou jeho vizáž? Prohlédli jste si většinu nabízených vzorů a barevných odstínů a máte i proměřený a propočítaný počet potřebných sloupků i panelů? Pak už tedy stačí jen objednat zboží, domluvit jeho odvoz a můžete se pustit do práce.
A právě v tomto okamžiku nastává zásadní otázka, jak to tedy bude s montáží betonového oplocení? Zvládnete to sami, anebo si na práci sjednáte odborníky? Jaké faktory rozhodují o tom, zda stavět svépomocí, nebo s profesionály na klíč?
Nedostatek zkušeností – v první řadě byste si měli uvědomit, že každý profesionál, ať už vykonává jakoukoli činnost, ve svém vlastním zájmu ji provede co nejlépe na základě odborných znalostí a dovedností, ale i zkušeností. A právě ty vám mohou při výstavbě oplocení chybět.
Podloží – při montáži betonových plotů montazmpc se vždy začíná měřením a posléze výkopovými pracemi. Vzít do ruky krumpáč a rýč a začít hloubit necelý metr hlubokou jámu pro jeden sloupek v klasické ornici, je vcelku pohoda. Jenže co když tu nerazíte na balvany, skalisko a hutný jíl? Co když bude pod vámi stavební suť, zavezené pletivo, kusy betonu a podobné vychytávky? Odborníci na to mají mechanizaci a ví si rady i ve svažitém terénu, ale co vy? Chcete si obrazně řečeno vylámat zuby na šedesáti sloupcích v takovémto podloží?
Panely – toto je kapitola sama pro sebe. O betonových plotech se říká, že je to stavebnice, a že tu nepotřebujete žádnou maltu. To ano, ale nesmíte zapomenout, že stavba zdi z cihel nebo tvárnic znamená brát do rukou jednotlivé kusy stavebního materiálu o relativně nízké hmotnosti. Jenže tady máte velké ploché desky, co váží skoro metrák. Kdybyste je jen posouvali po zemi, ve dvou lidech se to dá zvládnout, ale vy je musíte zvednout do výšky až nad hlavu, a to bez mechanizace (jeřábu nebo kladkostroje) nepůjde. Profesionálové ji mají, ovšem vy jí musíte někde sehnat, a zadarmo to zřejmě nebude.